Kategoria: Żywienie

Żywienie kotów starszych

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Koty starsze – tak samo jak inne mruczki – wymagają pokarmu kompletnego i zbilansowanego, bezpiecznego, odpowiednio strawnego, smacznego i stałego pod względem składu.
  • Pierwszy etap procesu starzenia rozpoczyna się mniej więcej wtedy, kiedy nasz kot ma 7-8 lat, a drugi około 10. roku życia.

  • Starsze koty z powodu wieku zaczynają mieć nieco inne potrzeby żywieniowe niż młodsze osobniki, co wiąże się z koniecznością dostosowania pokarmu.
  • Koty w wieku 7-10 lat są bardziej narażone na wystąpienie otyłości.
  • Koty powyżej 10 roku życia zaczynają mieć tendencję do utraty wagi, co musi być uwzględnione w doborze ich pokarmu.

Proces starzenia rozpoczyna się, kiedy Twój kot kończy 7-8 lat. Gdy jest w wieku 10-12 lat, można go nazwać kocim seniorem. Ważne jest, aby starszemu mruczkowi podawać pokarm dostosowany
do jego zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb.

Zmiany związane z wiekiem kota

Zazwyczaj starsze koty są mniej aktywne i bardziej wrażliwe na różnego rodzaju czynniki środowiska zewnętrznego. Ich układ odpornościowy może nie być już tak sprawny jak u młodszych kotów.
W organizmie kociego seniora zachodzi wiele zmian metabolicznych, które sprawiają, że jego potrzeby żywieniowe są odmienne niż u osobników dorosłych. Dodatkowo senior narażony
na wystąpienie różnego rodzaju chorób związanych z podeszłym wiekiem. Dlatego, aby nasz pupil
jak najdłużej cieszył się zdrowiem, warto sięgnąć po karmy przeznaczone dla kotów na tym etapie życia.

Potrzeby żywieniowe kocich seniorów

Trzeba wiedzieć, że w czasie starzenia się organizmu zmieniają się potrzeby żywieniowe kotów.
Jak wyjaśnia dr n. wet. Michał Ceregrzyn: „U kotów seniorów wyróżnia się dwa etapy – pierwszy przypada między 7.-8. a 10. rokiem życia. Wtedy znacząco wzrasta ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości, gdyż zapotrzebowanie na energię zazwyczaj się zmniejsza. Koty stają się mniej aktywne, zużywają mniej energii, dlatego też ich pokarm powinien dostarczać mniejszą ilość kalorii. Drugi etap starzenia rozpoczyna się w wieku około 10 lat, kiedy dochodzi do różnego rodzaju zmian metabolicznych, pogorszenia przyswajania pokarmu i w konsekwencji do spadku beztłuszczowej masy ciała, co wiąże się ze wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia niedowagi. Na tym etapie istotne jest zatem dostarczenie łatwostrawnego pokarmu o indywidualnie dostosowanym poziomie energii”.

Czym karmić kota seniora?

Pamiętajmy, że koty starsze, tak samo jak inne mruczki, potrzebują pokarmu kompletnego
i zbilansowanego, bezpiecznego, odpowiednio strawnego, o wysokiej smakowitości i stałym składzie. Zdarza się, że wraz z wiekiem zmysł smaku może ulegać osłabieniu i koty przestają spożywać karmę, którą do tej pory uwielbiały. W takiej sytuacji można wypróbować inny smak danej karmy lub podać kotu posiłek mokry, podgrzany do temperatury ciała, co zdecydowanie zwiększy atrakcyjność pokarmu dla mruczka.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie