Kategoria: Żywienie

Dlaczego kot nie potrzebuje urozmaiconego składu diety?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Koty wymagają pokarmu stałego pod względem składu tj. proporcji makroskładników.
  • Urozmaicenie pokarmu może być przyczyną niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego, np. biegunek.
  • U mruczków występuje instynktowna potrzeba zmiany smaku pokarmu przy zachowaniu tego samego składu pod względem proporcji makroskładników. Z tego powodu karmy dla kotów są dostępne w wielu różnych wersjach smakowych.

 

Niektórzy opiekunowie kotów często zmieniają pokarm swoim ulubieńcom. Najczęściej wynika to z przekonania, że tylko urozmaicona dieta pozwala na zaspokojenie potrzeb żywieniowych mruczka. Tak naprawdę jest to jedynie przeniesienie ludzkich wymagań i zachowań na zwierzęta, które w rzeczywistości nie potrzebują urozmaiconego składu diety.

Koty wymagają pokarmów stałych pod względem składu tzn. o takich samych proporcjach makroskładników. Taki rodzaj pożywienia umożliwia zachowanie komfortu trawiennego. Zmniejsza także prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego w postaci biegunek, których przyczyną mogą być właśnie nagłe zmiany diety. Urozmaicenie pożywienia polegające na podawaniu pokarmów odmiennych pod względem zawartości makroskładników, np. jednego dnia wołowiny z marchewką, drugiego kurczaka z ryżem, a trzeciego mokrej karmy „doprawionej” olejem z konserwy rybnej, jest dla kotów niewskazane i może być źródłem problemów zdrowotnych.

Ciekawym zjawiskiem występującym u mruczków jest instynktowna potrzeba zmiany smaku. Jest to mechanizm chroniący dziko żyjące koty przed wyczerpaniem całej populacji zdobyczy na danym terytorium, co byłoby możliwe, gdyby polowały jedynie na np. nornice. Dodatkowo urozmaicenie smaku częściowo zabezpiecza przed długotrwałym spożywaniem pokarmów potencjalnie szkodliwych lub niedoborowych. W naturze dzikie koty żywią się głównie upolowanymi drobnymi ssakami, rzadziej ptakami, gadami, rybami czy bezkręgowcami. „Charakterystyczne jest to, że wszystkie zdobycze dzikich kotów wykazują się podobnym składem pod względem zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów i wody. Co więcej, z wyników badań na temat preferencji pokarmowych kotów wynika, że dorosłe mruczki – niezależnie od wieku, płci czy przebytej kastracji – wybierają pożywienie, które dostarcza około 50% energii z białka, 40% z tłuszczu i 10% z węglowodanów. Jest to tzw. profil metaboliczny, który pokazuje, że koty najchętniej zjadają pokarm o składzie zbliżonym do ich naturalnych zdobyczy” –  tłumaczy lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka. Zdobycie wiedzy o istnieniu potrzeby zmiany smaku u kotów spowodowało, że wśród karm gotowych dla tego gatunku zwierząt odnajdziemy znacznie więcej wersji smakowych niż w przypadku produktów przeznaczonych dla psów. Gwarantuje to zaspokojenie naturalnych preferencji kotów – różnego smaku pokarmu o prawie identycznym składzie odżywczym.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie