Kategoria: Opieka

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Bardzo ważne jest, aby kot nie zniechęcił się do swojej kuwety, dlatego nie należy ustawiać jej w miejscu hałaśliwym czy niespokojnym.
  • Absolutnie nie wolno karać zwierzęcia za „wpadki” przy załatwianiu się, ani przytrzymywać kociaka w kuwecie na siłę.
  • Koty zazwyczaj łatwo uczą się korzystania z kuwety, gdyż zakopywanie odchodów jest ich naturalnym zachowaniem.
  • Każdy kot powinien mieć swoją własną kuwetę. Jeśli mamy więcej mruczków, zasadą jest, że liczba kuwet w domu powinna być równa liczbie kotów plus dwie dodatkowe.

Wielu opiekunów martwi się, czy zdoła nauczyć kota korzystania z kuwety. Obawy te są z reguły bezpodstawne, gdyż mruczki bardzo szybką uczą się zachowywać czystość. Co więcej, lubią czystość, więc opanowanie tej umiejętności nie zajmuje im wiele czasu.

Potrzebne akcesoria

W celu przeprowadzenia „szkolenia” należy zaopatrzyć się w odpowiednią kuwetę oraz jej wypełnienie, czyli żwirek lub granulat. Na rynku znajduje się duży wybór tego rodzaju akcesoriów. Zgodnie z upodobaniami zwierzęcia można wybrać kuwetę zamkniętą z wahadłowymi drzwiczkami lub najbardziej popularną – otwartą. Żwirki również powinny być zgodne z preferencjami kota, gdyż nie każde zwierzę lubi w kuwecie np. zapach lawendy. Warto wypróbować kilka rodzajów wypełnienia, aby w końcu znaleźć to, które najbardziej przypadnie do gustu naszemu pupilowi.

Wybór rodzaju kuwety i jej ustawienie

Wybierając kuwetę, pamiętajmy, że powinna mieć ona odpowiednią wielkość, tzn. co najmniej 45cm długości i 35cm szerokości. Istotne jest także ustawienie kuwety w mieszkaniu. Powinniśmy ją postawić w miejscu, w którym kot znajdzie spokój i odosobnienie. Kiedy już uda nam się takie miejsce znaleźć, możemy przystąpić do nauki. Przyzwyczajenie mruczka do korzystania z kuwety nie powinno przysparzać większych trudności, gdyż wszystkie koty instynktownie zakopują swoje odchody, a kocięta, wychowujące się przy matce, uczą się tego od małego.

Nauka korzystania z kuwety

Jeśli chcemy sami nauczyć małego kotka korzystania z kuwety, możemy skorzystać z rad dr. Michała Ceregrzyna, lekarza weterynarii. „Wkładajmy kotka do kuwety kilka razy dziennie, zwłaszcza po przebudzeniu i kilkanaście minut po posiłku, a także wtedy, kiedy zaobserwujemy, że kotek szuka spokojnego miejsca do załatwienia się. Wstawiając kotka do kuwety, można pogrzebać palcem w żwirku, pokazując to zwierzęciu, aby – tak jak przy matce – nauczył się, co ma robić.” Jeśli kociak załatwi się do kuwety, powinniśmy nagrodzić go pieszczotami lub przysmakiem. Pamiętajmy jednak, żeby nie karmić kota w kuwecie, bo nie będzie chciał się do niej załatwiać. Jeżeli zwierzę załatwi się poza kuwetę, nie wolno go karać. Można natomiast zebrać kał i włożyć go do kuwety, tak by kotek zrozumiał, do czego jest przeznaczona. Bardzo istotne jest także utrzymanie w czystości samej kuwety, ponieważ mruczki uwielbiają czystość i nie skorzystają z brudnej „toalety”.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie