Kategoria: Żywienie

Jak uniknąć nadmiaru energii w diecie kota?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Zbyt duża ilość energii w pokarmie zjadanym przez kota może stać się przyczyną nadwagi i otyłości.
  • Otyłość jest poważną chorobą oraz przyczyną innych schorzeń, takich jak stłuszczenie wątroby, choroby układu ruchu, cukrzyca typu 2, zaburzenia rozrodu oraz kamica dolnych dróg moczowych.
  • Zapotrzebowanie energetyczne kota zależy od takich czynników jak: wiek, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny, warunki środowiskowe (np. temperatura otoczenia) i stan zdrowia.
  • Pełnoporcjowe karmy gotowe są łatwe i wygodne w dawkowaniu zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym mruczka.
  • Każdy kot potrzebuje codziennej porcji aktywności fizycznej.

Ilość kalorii, jaką Twój kot otrzymuje w pokarmie, jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jego zdrowie. Zbyt duża dawka energii w diecie, w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania mruczka może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Otyłość jest poważną chorobą, która niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu poważnych konsekwencji, np. stłuszczenia wątroby, chorób układu ruchu, cukrzycy typu 2, zaburzeń rozrodu oraz kamicy dolnych dróg moczowych. Dlatego niezwykle istotne jest indywidualne określenie zapotrzebowania na energię pokarmową każdego kota i właściwy dobór pożywienia.

Dlaczego trzeba dawkować koci pokarm?

Potrzeba energii jest główną przyczyną spożywania pokarmu – zwierzęta jedzą, by zaspokoić swoje zapotrzebowanie na kalorie. Dlatego też bardzo ważne jest zbilansowanie wszystkich składników odżywczych z energią pokarmową, aby mruczek w porcji jedzenia otrzymał wszystko, czego potrzebuje. Koty domowe w większości przypadków nie potrafią samodzielnie limitować ilości pokarmu, tak by zjadać jedynie wymaganą porcję kalorii. Z tego powodu zapewnianie mruczkowi stałego dostępu do pokarmu często staje się przyczyną nadwagi i otyłości.

Jak określić zapotrzebowania energetyczne kota?

Kiedy chcemy dobrać odpowiedni rodzaj i właściwą ilość pożywienia dla naszego pupila, pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie zapotrzebowania energetycznego. Jest ono zależne od wielu czynników, takich jak: wiek, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny, warunki środowiskowe (np. temperatura otoczenia) oraz stan zdrowia. W tej kwestii warto poradzić się specjalisty w dziedzinie żywienia zwierząt, np. lekarza weterynarii, który pomoże obliczyć dzienną dawkę energii pokarmowej.

Jak i czym karmić kota?

Stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych pozwala na precyzyjne i bardzo wygodne dawkowanie pokarmu zgodne z zapotrzebowaniem energetycznym mruczka. „Ważne jest, aby kot otrzymywał pożywienie w co najmniej kilku, a nawet kilkunastu porcjach w ciągu doby. Częste jedzenie niewielkich porcji dostarczających około 30 kcal należy do naturalnych zachowań mruczków” – przypomina lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn. Koty lubią jeść także nocą, dlatego dobrze jest przygotować wieczorem porcję karmy, którą nasz ulubieniec będzie mógł „upolować” wtedy, kiedy wszyscy domownicy śpią. Z kolei w przypadku żywienia pokarmem domowym obliczenie kaloryczności posiłku i odmierzanie właściwych porcji pożywienia jest bardziej skomplikowane i pracochłonne. Często pokarmy przygotowywane w domu zawierają także duże ilości tłuszczu, który jest bogatym źródłem energii. Dodatkowo takie pożywienie jest w wielu przypadkach podawane bez kontroli, dlatego sporo zwierząt żywionych „po domowemu” cierpi z powodu nadmiernej masy ciała.

Inne czynniki wpływające na utrzymanie właściwej kondycji

Warto zwrócić uwagę także na to, co pije kot. Dorosłe osobniki nie powinny otrzymywać mleka krowiego, gdyż nie są w stanie przyswoić cukru mlecznego  – laktozy. Dodatkowo mleko dostarcza sporą ilość kalorii, co może stać się przyczyną nadwagi i otyłości. Z tego względu mruczki powinny pić wodę. Pamiętajmy również, że każdy kot potrzebuje codziennej dawki aktywności fizycznej. Jeśli nasz mruczek nie jest zbyt aktywny, warto postawić miseczkę z jedzeniem wyżej, np. na półce domku dla kotów (tzw. „drzewka”). Wtedy nasz ulubieniec będzie musiał wykonać wysiłek fizyczny za każdym razem, kiedy najdzie go ochota na przekąskę.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie