Kategoria: Żywienie

Konserwanty i przeciwutleniacze w karmach gotowych dla kotów

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Wszystkie dodatki stosowane w karmach dla kotów (w tym konserwanty i przeciwutleniacze) muszą być prawnie dopuszczone do użytku i dodawane w bezpiecznych ilościach.
  • W karmach mokrych nie stosuje się żadnych konserwantów ani przeciwutleniaczy ze względu na skuteczność procesu sterylizacji oraz zastosowanie hermetycznego pakowania.
  • W karmach suchych niska zawartość wody efektywnie chroni przed rozwojem bakterii i pleśni, co oznacza, że stosowanie konserwantów nie jest w wielu przypadkach konieczne.
  • Przeciwutleniacze są dodawane do karm suchych, co chroni je przed jełczeniem tłuszczu. Dzięki temu karma nie psuje się, dłużej zachowuje dobry smak i jest bezpieczna dla zdrowia kotów.

Kwestia konserwantów i przeciwutleniaczy w karmach dla kotów wywołuje liczne kontrowersje, nie tylko wśród opiekunów zwierząt. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby przekonać się, że tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wszystkie dodatki – w tym konserwanty i przeciwutleniacze, które są stosowane w karmach dla kotów  – muszą być prawnie dopuszczone do użytku i dodawane w określonych, bezpiecznych ilościach. Oznacza to, że dany dodatek jest dogłębnie przebadany i spełnia wymagania bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy być spokojni o to, co je nasz kot.

Konserwanty

Konserwanty to substancje, które chronią pokarm przed rozkładem mikrobiologicznym. Dzięki ich zawartości w karmie koty są chronione przed wystąpieniem zatruć pokarmowych. „Podstawowym warunkiem stosowania konserwantów jest ich uzasadniona rola oraz bezpieczeństwo. Z tego względu w karmach mokrych nie wykorzystuje się żadnych konserwantów, ponieważ technologia produkcji i pakowania (sterylizacja i hermetyczne zamknięcie) całkowicie chroni pokarm przed degradacją chemiczną i mikrobiologiczną. Z kolei karmy suche są zabezpieczane przed namnażaniem się bakterii i pleśni głównie dzięki procesowi suszenia. Z powodu niskiej wilgotności produktu (poniżej 10%) nie ma potrzeby dodawania do nich konserwantów” – wyjaśnia lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn, specjalizujący się w żywieniu psów i kotów.

Przeciwutleniacze

Dodatek przeciwutleniaczy w karmie dla kotów jest uzależniony od jej rodzaju. Karmy mokre nie zawierają przeciwutleniaczy z tego samego powodu, dla którego nie zawierają konserwantów – pokarm jest poddawany sterylizacji i hermetycznie zamknięty. Jednak, ze względu na swoje cechy biochemiczne i brak konserwacji chemicznej, karmy mokre muszą być zużyte w ciągu 24-48 godzin od otwarcia, po którym należy je przechowywać w lodówce. Z kolei karmy suche mogą być przechowywane po otwarciu zdecydowanie dłużej. Z tego powodu niezbędny jest w nich dodatek w postaci przeciwutleniaczy, które zapobiegają psuciu się produktu, tj. jełczeniu tłuszczu i wytwarzaniu w wyniku tego procesu niesmacznych i szkodliwych, w dużych stężeniach, substancji. W produkcji karm suchych stosuje się przeciwutleniacze syntetyczne lub naturalne (np. witaminę E), których efektywność jest jednak zdecydowanie niższa. Oba rodzaje przeciwutleniaczy, w ilościach znajdujących się w karmach gotowych, są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kotów.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie