Kategoria: Nowy domownik

Kot rasy brytyjskiej

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Kot brytyjski prawdopodobnie jest najstarszą angielską rasą kotów, wywodzącą się bezpośrednio od kota domowego z Rzymu.
  • Koty rasy brytyjskiej to urodzeni aktorzy – można je spotkać w reklamach, kreskówkach i filmach.
  • Koty brytyjskie charakteryzują się pogodnym usposobieniem i spokojnym charakterem.
  • „Brytyjczyki” to zwierzęta ciche i spokojne, które nie używają głosu bez potrzeby.
  • Koty rasy brytyjskiej, biegnąc, głośno tupią, co nie jest niczym dziwnym ze względu na ich duże rozmiary i wagę.

Rasa brytyjska od lat cieszy się uznaniem i dużym zainteresowaniem miłośników kotów. Są to przepiękne zwierzęta o przyjaznym charakterze, a historia rasy sięga aż starożytności. Jak głosi legenda, zwierzęta będące przodkami kotów brytyjskich zostały sprowadzone na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie, aby pomagać w walce ze szczurami. Co prawda do tej pory nie ma dowodów naukowych potwierdzających tę historię, ale faktem jest, że koty brytyjskie rzeczywiście pochodzą z Wielkiej Brytanii.

Wygląd kota rasy brytyjskiej

Koty brytyjskie zostały uznane za rasę w 1929 roku, ale do naszego kraju pierwsze osobniki zostały sprowadzone dopiero 65 lat później. Koty tej rasy są dość duże i ważą między 4 a 9 kg. Charakteryzuje je okrągła i masywna głowa, o lekko wypukłym czole, zaokrąglonych policzkach i dobrze rozwiniętej brodzie. Koty te mają też krótką, krępą i dobrze umięśnioną szyję, szerokie i niezbyt duże nosy, a na pyszczku duże, okrągłe poduszeczki na wąsy. Dość szeroko rozstawione, średniej wielkości uszy wyróżniają szeroka podstawa i zaokrąglone końce. Duże, okrągłe oczy mogą w zależności od odmiany, przybierać odcień pomarańczowy, niebieski lub zielony, bywa też, że różnią się kolorem jedno od drugiego. Tułów kotów brytyjskich powinien być zwarty, krótki i potężny, a klatka piersiowa odpowiednio szeroka. Krótkie i masywne kończyny oraz średniej długości, zwężający się ku końcowi ogon dopełniają całości.

Odmiany kota rasy brytyjskiej

Koty brytyjskie występują w dwóch odmianach – pierwsza z nich to odmiana krótkowłosa (BS), a druga długowłosa (BL). Dopuszczalne są także wszystkie odmiany barwne: niebieska, czekoladowa, liliowa, ruda, kremowa, cynamonowa, płowa, czarna, biała, szylkretowa czarna i szylkretowa niebieska. W sumie jest ich około 150 w wersjach jedno-, dwu- i trójbarwnych. Ciekawostką jest to, że trójbarwne mogą być jedynie samice. Wybierając dla siebie najlepszego czworonoga, należy pamiętać, że niezależnie od koloru i rodzaju, sierść kota wymaga zawsze troskliwej pielęgnacji (dokładnego i regularnego wyczesywania).

Charakter kota rasy brytyjskiej

Pod względem charakteru koty brytyjskie są wesołe i ciekawskie, choć dosyć powściągliwe w okazywaniu uczuć swoim opiekunom. Lubią towarzyszyć domownikom i potrzebują ich uwagi, jednak przyjmą tylko tyle pieszczot, ile same potrzebują. Są dość tolerancyjne w stosunku do dzieci i psów, ale nie lubią być noszone na rękach. Zazwyczaj są stosunkowo mało aktywne, co nie znaczy, że z zasady unikają zabawy. To koty bardzo rodzinne, które przede wszystkim lubią w spokoju spędzać czas. Nie będą czuć się dobrze w mieszkaniu hałaśliwym, w którym na okrągło panuje harmider i duży ruch. Jak mówi lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka, „koty brytyjskie są towarzyskie, lubią kontakt ze swoim opiekunem, ale nie oczekujmy, że będą długo leżały na naszych kolanach. Po paru minutach pójdą w swoją stronę”.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie